Wyprawka dla noworodka

Wyprawka dla noworodka – prawdziwe wyzwanie

Jesteś w ciąży albo co gorsze zbliża się termin porodu, a Ty jeszcze nie zdecydowałaś co wybrać dla swojego maleństwa i dla siebie?

Przeczytaj i zgarnij kilka podpowiedzi od mamy dwójki przedszkolaków.

Temat wyprawki dla noworodka jest już za mną od jakiegoś czasu, ponieważ moje dzieci rodziły się cztery i pięć lat temu, ale powrócił nie tak dawno temu kiedy moja siostra zaszła w swoją pierwszą ciążę i szukała podpowiedzi co może jej się przydać na początek nowego etapu w jej życiu.
Internet aż huczy od podpowiedzi, co należy wybrać. Na rynku jest ogrom artykułów dla noworodków, ale jak wybrać rozsądnie i czym się kierować przy wyborze?
Zaczniemy od najpotrzebniejszych rzeczy i przejdziemy do tych, które warto mieć ale nie będą one aż tak konieczne (jak posiadanie swojego własnego pokoju od początku).

Stwórz ze mną swoją check listę:)

Torba do szpitala

dla dziecka

  1. paczka pieluszek – na rynku dostępnych jest wiele opcji w różnych cenach. Warto wypróbować kilku wariantów i wybrać najlepsze dla siebie,
  2. opakowanie chusteczek nawilżonych (zostały dokładniej omówione w pozycji pielęgnacja maluszka),
  3. pajacyki/body + półśpiochy 3-4 sztuki– wedle upodobań. Jak dla mnie na początek idealne zawsze były pajacyki, które można było rozpiąć po całości, włożyć tam maluszka i dopiero zapinać ubranko. Przy pierwszym dziecku lepiej unikać ubranek (przynajmniej na początku), które trzeba zakładać przez główkę. Mała, jeszcze miękka główka niejednokrotnie budzi w młodych rodzicach przerażenie...
  4. czapeczki oraz niedrapki (zamiast niedrapek można zastosować skarpetki – mniej się zsuwają z malusieńkich rączek) – po 2 sztuki,
  5. pieluszki tetrowe lub bambusowe (4-5 szt),
  6. rożek niemowlęcy (dla pierwszego dziecka najlepiej jest wybrać rożek z usztywnieniem, przynajmniej ja tak polecam. Zawsze jakoś pewniej się czułam).

Zobacz nasze rożki niemowlęce dostępne w sklepie TuTulimy!

Rożek niemowlęcy różowyRożek dla niemowląt niebieski

Dla mamy

  1. dokumenty – szczegółowe informacje z pewnością uzyskasz podczas dnia otwartego w szpitalu, w którym zamierzasz rodzić. Na pewno potrzebny będzie dowód osobisty i wyniki niektórych badań,
  2. koszule nocne (do karmienia) warto mieć 2-3 szt, trzeba się liczyć z tym, że pierwsza pójdzie do prania zaraz po porodzie i pierwszej kąpieli, lub nawet do wyrzucenia,
  3. jednorazowe majtki z siateczki (min. 5 szt), podpaski poporodowe duże 2 opakowania,
  4. wkładki laktacyjne (nie trzeba brać całego opakowania, zwłaszcza, że na początku nie ma tak dużo pokarmu, żeby trzeba było je często wymieniać,
  5. kosmetyki takie jak: szampon, żel pod prysznic, czy płyn do higieny intymnej (wybieraj te, które opatrzone są napisem, iż nadają się dla kobiet po porodzie i w połogu, ale przetestuj je wcześniej na wypadek reakcji alergicznej). Warto przemyśleć użycie mniejszych buteleczek (dostępnych w drogeriach do przelewania swoich kosmetyków, lub małych opakowań kosmetyków) - im mniej zabierzesz ze sobą do szpitala, tym lepiej,
  6. dwa ręczniki, jeden do rąk i twarzy, drugi do ciała,
  7. poza tym dobrze mieć swój laktator czy to ręczny czy elektroniczny (wiem z doświadczenia, że bardzo ułatwia on życie. Zaraz po porodzie miałam bardzo mało pokarmu, laktację trzeba było pobudzać właśnie laktatorem,
  8. ja miałam także magiczne saszetki wspomagające laktację. Jak dla mnie rewelacja gdyż nie trzeba było niczego pić ani połykać. Saszetkę wsypywałam do jogurtu. Na rynku dostępne są także herbatki wspomagające laktację. Warto się w nie wyposażyć,
  9. zabierz ze sobą wodę (najlepiej małą butelkę z "dziubkiem" i dużą na zapas do przelewania), coś do chrupania w razie wystąpienia małego głodu:)

ja byłam notorycznie głodna podczas pobytu w szpitalu w czasie dwóch porodów :D

Pielęgnacja maluszka

Na każdej liście wyprawkowej powinny się znaleźć akcesoria do pielęgnacji małego ciałka.

Warto zwrócić uwagę na ich skład, aby nie zawierały niepotrzebnych substancji takich jak SLS czy SLES, parabeny, pochodnych formaldechydu.
Dla maleńkiego ciałka najlepsze będą kosmetyki naturalne, nieingerujące w strukturę lipidową skóry czy odkładające się na niej.

Co warto mieć:

  • krem do pupki,
  • natłuszczający płyn do kąpieli (na początku można myć maluszka samą wodą),
  • małe jalowe gazy (stosowałam je do przemywania przegotowaną wodą oczu i uszu moich dzieci),
  • mokre chusteczki (pamiętajmy jednak żeby nie stosować ich codziennie) – przydadzą się na wyjścia, na co dzień stosowałam większe bawełniane (bawełna 100%) waciki i przegotowaną wodę. Najbardziej przyjazne małym ciałkom są chusteczki: Hipp, Hugies, Lula, Lully, Mustela, Nivea baby Pure &Sensitive, Dommete sensitive, Tomi cotton natural care, velvet baby sensitive i velvet baby pure. Nie zawierają szkodliwych konserwantów i środków pochodzenia chemicznego (źródło, Srokao),
  • szampon (nie używałam szamponu od początku, dopiero jak moim dzieciom podrosły trochę włoski. Na początku myłam im główki samą wodą),
  • pieluszki jedno- lub wielorazowe i tu już decyzja mamy jak bardzo chce być eko. Biorąc pod uwagę jak często takie maluszki je zużywają warto mieć takich pieluszek spory zapas na początek:)


Akcesoria dla maluszka

Kokon niemowlęcy – fajny produkt do ułożenia dziecka do snu na kanapie w salonie, w łóżeczku, w łóżku rodziców (tym bardziej, gdy na początku rodzice boją się spać z takim maluszkiem) czy do zabrania ze sobą na wakacje, aby maluszek przyzwyczajony do swojego otoczenia nie dostał szoku związanego z jego zmianą, można go kłaść w kokonie do łóżeczka turystycznego.

Kokon niemowlęcy dostępny w sklepie TuTulimy.

Pieluszka - tetra czy bambus?

Obie pieluszki są przyjazne dla małego ciałka i bardzo bezpieczne.

Tradycyjne pieluszki tetrowe zrobione są z bawełny. Bardzo dobrze chłoną wilgoć i są przewiewne. Materiał jest nieco bardziej zbity niż w przypadku pieluszki bambusowej, która jest bardzo delikatna i miła w dotyku.

Pieluszki bambusowe także mają bardzo wiele korzystnych właściwości – są antybakteryjne, antygrzybicze, antyalergiczne, także nadają się nawet dla najbardziej wymagających maluszków.
Bambus jest idealnym materiałem na upały. Obniża temperaturę dziecku do 2 stopni oraz pochłania szkodliwe promieniowanie UV.
Pieluszki stosowałam bardzo często, zawsze kładłam pieluszkę pod główkę dziecku w rożku, w kokonie czy w łóżeczku (m. in. ze względu na ulewanie) w lecie do przykrycia, czy jako osłona przed słońcem.

Gruszka do nosa – na początek przyda się mała gruszka do oczyszczania małego noska z zanieczyszczeń. Podczas przeziębień czy kataru polecam stosować Fridę lub Katarek – co kto woli. Ja po wypróbowaniu obydwu, zdecydowanie wybieram Katarek:)

Frida / Katarek na wypadek przeziębienia – w przypadku wystąpienia kataru u małego człowieka warto posiadać na wyposażeniu Fridę lub Katarek. Różnią one się tym, że Fridę używa się za pomocą swoich ust, a Katarek podłącza się do odkurzacza, oczywiście odpowiednio zmniejszając jego moc ssącą.

Otulacz – przydatny produkt na początku życia naszego maleństwa, którego otoczenie zmieniło się podczas porodu o 180 stopni. Otulaczem możemy ciasno owinąć dziecko aby czuło ono się tak jak w brzuszku mamy. Takie owinięcie powinno spowodować wyciszenie i uspokojenie dziecka a także lepszy sen. Badania potwierdzają, że otulanie szczególnie ma sens gdy maluch jest niespokojny, budzi się bez powodu albo nie może zasnąć. Otulacz będzie przydatny przez pierwsze kilka tygodni życia. Aby nie kupować specjalnie otulacza, wiadomo przy takim maluchu jest sporo wydatków, można zakupić nasz produkt 2 w 1 (link poniżej)

Kocyk - w zależności od pory roku proponuję: kocyki bambusowe (na lato), dwustronne minky (na jesień oraz bawełna z minky z wypełnieniem (na chłodniejsze jesienne i wiosenne dni).
Bambus to idealny materiał na lato, po prostu cudowny. O jego wspaniałych właściwościach pisałam wyżej przy omawianiu pieluszki. Zobacz nasze produkty 2 w 1 (a nawet więcej). Oferujemy mięciutkie kocyki/ otulacze bambusowe.

Otulacze bambusowe dla niemowląt.


Mata do zabawy – dla mnie mata to była super rzecz, która mega ułatwiła mi życie. Moje dzieci bardzo lubiły bawić się na macie, bawiąc się zabawkami zawieszonymi na stojaku edukacyjnym. Nasz mato - worek wykonany jest z bawełny oraz z bardzo miłego w dotyku polarku minky. Dodatkowo posiada ściągacz, którym możemy ukształtować worek, w którym po skończonej zabawie chowamy zabawki malucha.

Mata do zabawy dla maluszka

Stojak edukacyjny – bardzo przydatne dopełnienie maty do zabawy dla dziecka.

Stojak do zabawy dla niemowlęcia

Nasz stojak został wykonany z naturalnych materiałów (drewno) oraz z bezpiecznego dla niemowląt tworzywa silikonowego (z którego m. in. robi się smoczki dla dzieci). Dodatkowo został on pomalowany farbami wodnymi w pełni bezpiecznymi dla dziecka.

Ubranka – na początek nie zalecam kupowania zbyt dużej ilości ubranej w jednym rozmiarze. Moja koleżanka zapełniła swoją dosyć sporą komodę ubrankami w rozmiarze 56 i 62. No cóż połowę, jak nie większość sprzedała, nigdy nie zakładając ich dziecku. Po prostu nie zdążyła. Maluszek tak szybko rośnie, że nie ma sensu wydawać fortuny.
Pamiętajmy też, że rodzina i znajomi bardzo często wpadają na pierwszą wizytę właśnie z ubrankami dla dzidziusia.
Na początek wystarczy 3-4 bodziaki, 2-3 półśpiochy i 2-3 pajacyki w rozmiarze 56. Dobrze też mieć jakieś ubranka w rozmiarze 62, na wypadek gdyby nasz maluszek urodził się dosyć duży albo na granicy 56/62.
Ze swojego i naszych klientek doświadczenia mogę śmiało polecić ubranka polskiego producenta, firmy Pinokio. Są one od początku do końca tworzone w Polsce, szyte z polskich materiałów. Prawie wszystkie ubranka dla niemowląt uszyte są z bawełny 100%. Są to bardzo delikatne i mięciutkie materiały, z pewnością idealne dla niemowlaków. Muszę również przyznać, że odkąd ja urodziłam swoje pierwsze dziecko bardzo rozwinęli się pod względem projektowym. 

Bawełniane ubranka dla niemowląt

Wyjścia/ spacery z maluszkiem

Wózek głęboki – trudny wybór. Ten zakup należy dobrze przeanalizować zawczasu. W jakim terenie będzie używany? Czy są chodniki / specjalne ścieżki dla pieszych czy wózek będzie wykorzystywany w trudnych warunkach?
Jeżeli będziesz musiała pokonywać kilometry swoich spacerów po nierównym, trudnym terenie, będą jakieś stopnie, nierówności polecam wózek na dużych pompowanych kołach. Zdecydowanie lepiej się sprawdza w trudnym terenie, nawet na nieodśnieżonym chodniku.
Można zakupić wózek 3 w 1 (fotelik, gondola i spacerówka).

Śpiworek na zimną jesień i zimę. Bardzo fajne rozwiązanie zwłaszcza na zimowe spacery kiedy temperatura znacznie spada. Nasze śpiworki można rozsuwać po bokach jeżeli chcemy wyjąć maluszka lub jeżeli jest zbyt ciepło po prostu zdjąć wierzchnią warstwę i zostawić tylko tą na której maluszek leży.

Śpiworki do wózka to praktyczne akcesorium dla każdej mamy.

fotelik samochodowy- kolejny ważny wybór. Na rynku dostępne są foteliki z bazą do mocowania oraz bez niej. Foteliki montowane do bazy są sporo droższe (dodatkowy koszt bazy), ale są również nieco bardziej bezpieczne, jak dowodzą testy. Foteliki z bazą są również łatwiejsze w montażu i demontażu kiedy chcesz wyjąć dziecko i zabrać do domu lub wpiąć fotelik do wózka.

Wyposażenie pokoju

Warto pamiętać aby małemu człowiekowi przygotować jego kącik i niezależnie od tego czy będzie to jego własny pokoik czy kącik w pokoju rodziców warto zakupić kilka rzeczy.

Pierwszą z nich będzie oczywiście łóżeczko niemowlęce. Sklep TuTulimy oferuje wybór łóżeczek niemowlęcych od polskiego producenta mebelków dla dzieci – firmy Klupś.

Łóżeczko dla niemowlęcia

Jest to nasza rodzima, sprawdzona marka, która na rynku istnieje od wielu lat.
Oferta łóżeczek zaczyna się od najprostszych, przez łóżeczka z szufladami na pościel czy zabawki, po łóżeczka tapczaniki.


Które wybrać?
Ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że ja nie miałam szuflad pod łóżeczkami i nie potrzebowałam ich, ale… mieszkam w domu i mam sporo miejsca na komody, szafy i regały:)


Więc, jeżeli mieszkasz w bloku, mieszkaniu i nie dysponujesz zbyt dużą ilością miejsca, szuflada może się przydać choćby na pościel na zmianę, kocyki, pieluszki.
Na pewno bardzo fajnym rozwiązaniem(jeżeli masz więcej miejsca) są łóżeczka – tapczaniki takie jak na zdjęciu poniżej.

Łóżeczko tapczanik dla dziecka

Łóżeczko ma długość 140 cm, a nie jak standardowy model 120 cm.

Na takim łóżeczku dziecko może spokojnie spać do szóstego roku życia, wiem co mówię mój syn ma cztery lata ale wzrost pięciolatka i ma jeszcze sporo miejsca.
Kiedy już maluch jest na tyle duży po prostu zdejmuje się boki łóżeczka i powstaje świetne łóżeczko – tapczanik.
Jeżeli nie masz aż tyle miejsca, jest też model łóżeczka 120 cm, który ma opcję tapczanika i do tego wygląda obłędnie. Zdecydowanie nasz nr 1.

Łóżeczko dla dziecka

Wybraliśmy łóżeczko i co dalej…

Materac - to kolejny ważny zakup dla waszego maluszka.
Rynek oferuje bogaty wybór tych także produktów. Na co zwrócić uwagę?
Materac można kupić do 100 zł, ale można również za za 500 zł.
Tańsze materace to zazwyczaj zwykła pianka, która nie jest zła, ponieważ są to już w tym momencie produkty bezpieczne dla dzieci. Warto zwrócić uwagę na skład pokrowca, ważne aby zawierał on jak największą zawartość naturalnych materiałów tj. bawełna oraz aby można było zdjąć pokrowiec do prania.
Droższe materace zwierają w bardzo dużej ilości oleje roślinne i antybakteryjny aloes, tak jak nasz materac Plant Pur Baby, które zapobiegają rozwojowi grzybów, bakterii i roztoczy.

Kolejnym zakupem na liście przyszłego rodzica powinna być pościel do łóżeczka.
Proponujemy pościele łatwe w pielęgnacji, które pierzemy w całości i uzyskujemy 100% czystości. Pościel można zakupić w różnych kombinacjach – dwustronna bawełna, bawełna z minky lub bawełna z velvetem.
Wzory są piękne a pościel wygląda cudnie w małym łóżeczku i stanowi prawdziwą ozdobę całego pokoiku.

Pościel do łóżeczka dziecka

Warto też pomyśleć o prześcieradłach, przynajmniej 2-3 szt na zmianę.

Niektórzy też postanawiają kupić ochraniacz do łóżeczka.
Sklep TuTulimy proponuje rozmaite ochraniacze (warkocze, wałki czy ochraniacze modułowe).
Przydają się zwłaszcza gdy maluch zaczyna się mocno kręcić i zaczyna uderzać swoim delikatnym ciałkiem w twarde mebelki.

Bawełniany warkocz ochraniacz do łóżeczka

Kolejny ważny zakup to komoda, która pomieści rzeczy maluszka. Wiadomo, że szafa rodziców ma ograniczoną powierzchnię, a maluch ma masę swoich ubranek, pieluszek i innych akcesoriów. 

Przy zakupie mebelków warto wybrać takie, które będzie można z łatwością wpasować w pokój większego dziecka. Solidne mebelki proponuje firma Klupś, które to znajdziesz w TuTulimy.
Komoda kolekcji z Sofie czy Iwo może służyć Wam aż do nastoletnich lat Twojego dziecka przez uniwersalny design oraz solidne wykonanie.

Komoda do pokoju dziecka

W pokoju przydać się może też przewijak na łóżeczko. Oto propozycja polskiego producenta Albero Mio:

Przewijak dla niemowlaka

lub jeżeli masz na tyle miejsca w pokoiku, aby postawić przewijak na stelażu to jeszcze lepiej, gdyż na jego półkach ułożysz sobie wszystkie artykuły do pielęgnacji maluszka.

Przewijak na stelażu

Moja lista rzeczy, które powinny znaleźć się w wyprawce dla dziecka została poszerzona o wyposażenie pokoju i inne ważne rzeczy, które przydadzą się na początku Waszej wspólnej drogi z maleństwem.

Chciałam objąć temat jak najszerzej, aby pokazać Wam skalę przygotowań, również dlatego, że domyślam się, że są osoby które zostawiają zakupy (tak jak moja siostra) na ostatnią chwilę.


Nie jest to dobry pomysł, gdyż takie szybkie wybory są zazwyczaj mało przemyślane.
O radę można również poprosić położną, którą wybraliście do opieki nad maleństwem.

Przyszli rodzice, powodzenia!

Mama Elizy i Błażeja