Jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku? Porady

Jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku? - poradnik

Kiedy rodzi się dziecko - nasz największy wyczekiwany cud, wszystko inne jakby na chwilę przestało istnieć. Maluch jest centrum świata rodziców. Staramy się, aby zapewnić mu wszystko czego potrzebuje, zapewnić maksimum bliskości i poczucie bezpieczeństwa. Bardzo często pozwalamy dziecku spać w naszym łóżku, a tata w tym czasie musi się przenieść na kanapę. Niejednokrotnie jest to spowodowane częstym budzeniem się malucha na jedzenie w nocy.

Tak było też w moim przypadku przy młodszym dziecku. Tata z synkiem przenieśli się do pokoju dziecka. Mój półtoraroczny synek dostał swoje - drugie już - większe łóżeczko, a tata kanapę. Lecz po pewnym czasie, gdy córeczka nie budziła się już tak często postanowiliśmy maluchy umieścić w ich pokoju, jak docelowo planowaliśmy, aby tata mógł wrócić do swojego łóżka. Nie była to jednak sprawa łatwa. Niespełna dwulatek i półroczne niemowlę w jednym pokoju… hm. Najbardziej baliśmy się tego, że będą się wzajemnie budzić.

Od czego zacząć?

Na początek przygotowaliśmy łóżeczka dzieciom z dala od siebie, aby zminimalizować ryzyko obudzenia.

Dobrym pomysłem na usypianie dzieci jest czytanie książek, których u nas ciągle przybywało bo stare szybko nam się nudziły. W sklepie TuTulimy możesz znaleźć wiele ciekawych pozycji dla swojego dziecka. Jedną z nich jest zbiór bajek: "365 bajek na każdy dzień”. To zbiór opowiadań na każdy dzień roku. Możesz codziennie czytać jedno opowiadanie bez obawy, że książka szybko Ci się znudzi. Każda historia zajmuje jedną stronę, więc nie jest zbyt długa. Niesie przesłanie i ma morał. Do tego piękne ilustracje, które można pokazywać starszym dzieciom.

Jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku? Czytanie

365 bajek na każdy dzień

Kolejnym naszym usypiaczem były książeczki z serii Tupcio Chrupcio i seria książeczek o Franklinie. Zarówno Tupcio Chrupcio jak i Franklin pomogą maluchom nie tylko zasnąć, ale także w przyszłości przygotować się na wielkie wydarzenia w życiu Twojego malucha, jakim jest pojawienie się na świecie młodszego rodzeństwa, pójście do przedszkola lub pierwsza wizyta u stomatologa.

Czytanie pomoże nauczyć dziecko spać samemu

Np. książka: Tupcio Chrupcio żegnaj pieluszko

Dobrą pozycją w biblioteczce malucha będą też „Mądre bajki”. Jest to zbiór opowiadań o zwykłych ludziach, którzy uczą Twoje dziecko wartości i odpowiednich reakcji na wyzwania, które stają przed nim każdego dnia. Maluch nauczy się tolerancji, a także tego, że nie warto kłamać i oszukiwać, a dzięki pracy i uczciwości można stać się dobrym człowiekiem.

Zaopatrzyliśmy się również w lampkę, która daje stłumione światło. Nadawała się do przeczytania krótkiej bajeczki, a w pokoju panował przyjemny, idealny do snu półmrok. Lampka na początku zostawała włączona przez całą noc, ale z biegiem czasu zaczęliśmy ją wyłączać, jak tylko dzieciaki zasnęły. W sklepie TuTulimy możesz zaopatrzyć się m.in. w takie lampki:

Lampka, aby nauczyć dziecko spać w swoim łózku

Lampki dla dzieci

Są to produkty ręcznie wycinane i malowane, wykonane z najwyższą starannością. Z pewnością spełnią one nie tylko rolę praktyczną oświetlenia dziecięcego pokoju ale będą również piękną dekoracją.

Lampka pomoże nauczyć dziecko spać we własnym łóżkuDziecko powinno spać w swoim łóżeczku

Jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku? Nie zapomnij o maskotkach i pościeli

Gdy zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku, Maluszkowi możesz również włożyć do łóżeczka ulubioną maskotkę, która będzie przy nim gdy będzie zasypiał, do której będzie mógł się przytulić. Ważne aby nie posiadała ona małych elementów, które maluch może wziąć do buzi i odgryźć. Warto też postawić na maskotki wykonane z naszych polskich, bezpiecznych materiałów.

Jak nauczyć dziecko spać samemu - przytulanka

Warto również zaopatrzyć się w ciekawą dla dziecka pościel. Może taki maluch jeszcze nie będzie podziwiał swojej pościeli, ale większe już dwuletnie dziecko owszem. Moje dzieciaki bardzo lubią swoje pościele z ulubionymi motywami. Wprost uwielbiają wskakiwać do łóżek po kąpieli. Dla maleństwa najlepiej jest wybierać pościel opatrzoną standardem Oeko-tex, który gwarantuje maluszkowi bezpieczeństwo. Standard ten zapewnia nas, że materiały z których szyte są m. in. pościele są wolne od substancji szkodliwych dla naszego organizmu i delikatnej skóry dziecka.

Dobrze jest wybierać pościel, która będzie przewiewna i zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza, tak aby maleństwo nie budziło się spocone. Pościele proponowane przez sklep TuTulimy zapewniają odpowiedni dostęp powietrza oraz odprowadzenie wilgoci, dzięki swojemu lekkiemu i przewiewnemu wkładowi.

Aktualnie promowana jest moda na pościele z wypełnieniem, z których się nie zdejmuje poszewek do prania. Jest to bardzo wygodne dla młodych mam, gdyż taką pościel wrzucamy tylko do pralki, dzięki swojemu lekkiemu wypełnieniu bardzo szybko schnie i wieczorem można ją z powrotem włożyć do łóżeczka.

 

Kolorowa pościel pomoże dziecku przyzwyczaić się do łóżka

Pościele dla dzieci

Przy mniejszych dzieciach, które lubią w nocy się kręcić i zrzucają z siebie kołderkę można zastosować śpiworki do łóżeczka. Tutaj też warto zwrócić uwagę z jakich materiałów są wykonane. Moje dzieci spały w takich śpiworkach gdzieś do pół roku. Później już nie bardzo chciały z nich korzystać.

Ostatnim naszym pomysłem na nauczenie maleństwa snu w swoim łóżeczku była karuzela. Na rynku dostępna jest szeroka gama tego typu produktów. Z melodyjką, kręcących się, z migającymi światełkami oraz z projektorem. Podczas gdy specjaliści radzą aby „nie przebodźcowywać” dzieci, karuzele mają coraz to bardziej rozbudowane funkcje. Przy wyborze karuzeli dla dziecka warto kierować się umiarem.

TuTulimy proponuje karuzele drewniane, wykonane ręcznie przez polskich rękodzielników. Wiszące elementy są uszyte z bezpiecznych dla dziecka materiałów. Karuzela posiada pozytywkę do nakręcania, co gwarantuje spokojne, wyciszające melodie dla Twojego dziecka. Zawsze po odłożeniu córeczki do łóżeczka po nocnym karmieniu, włączałam jej wyciszającą, spokojną melodię do snu. U nas świetnie się to sprawdziło.

Nauka spania Twojego maluszka we własnym łóżeczku to nie lada wyzwanie dla Was, ale dzięki przemyślanym działaniom na pewno wszystko pójdzie gładko.

Stwórz sobie listę rzeczy, które musisz wcześniej przygotować, aby wszystko poszło sprawnie i DZIAŁAJ :)

Powodzenia!