Jak nauczyć dziecko literek?

Jak nauczyć dziecko liter? 4 praktyczne rady

Nauka literek dla dzieci to kolejny ważny etap rozwoju Twojej pociechy. Czy wiesz, że dziecko w wieku trzech, czterech lat najszybciej uczy się literek? Pani Maria Montessori twierdziła, że dziecko trzy, cztero-letnie jest w stanie nauczyć się czytać w kilka miesięcy, natomiast dziecku sześcioletniemu może to zająć nawet dwa lata. Pani Maria podkreślała też zawsze, że każde dziecko jest inne i do każdego powinno się podchodzić indywidualnie. Nic na siłę.

Nauka literek dla dzieci: od czego zacząć?

Po pierwsze, dziecko samo decyduje kiedy, gdzie i czy w ogóle chce się uczyć alfabetu. Jeżeli tylko dziecko wykazuje zainteresowanie, pyta i chce się uczyć literek, znaczy to, iż jest to najlepszy moment do nauki.

Jak zacząć? Najlepiej od imion dziecka, rodzeństwa, rodziców. My zaczęliśmy także od liter początkowych imion ulubionych kolegów z przedszkola. My akurat mamy drewniany stojak – liczydło z alfabetem. Z jednej strony znajdują się litery od A do Z, z drugiej obrazek zaczynający się od tej literki, np. A (auto). Zaczęliśmy od pierwszej literki imienia synka, później nauczył się pierwszej literki imienia siostry. Teraz jesteśmy na etapie kolegów z przedszkola.

Jak nauczyć dziecko czytać?

Jak nauczyć dziecko literek? Skuteczne pomoce

Co może pomóc w nauce literek dla dzieci? Nam pomagają również magnesy z literami alfabetu, które mamy na lodówce (dosłownie na całej lodówce). Pomocne mogą być również klocki z literkami, karty, puzzle lub pisanie z dzieckiem liter. Pamiętaj, aby zapisując litery, zawsze były one proste i wyraźne. Bardzo dobrym narzędziem jest seria książek „Czytam globalnie” pani Marii Trojanowicz-Kasprzak.

Nauka literek dla dzieci

Seria przeznaczona jest dla dzieci już od 1. roku życia, ale wiadomo, że zabawę z czytaniem zaczniemy trochę później. Początkowo można dziecku pokazywać ciekawe ilustracje, jakie zawiera cała seria.

Czytanie globalne. Co to takiego?

Czytanie globalne to nauka czytania przez zabawę. Czytanie to przeznaczone jest dla dzieci już od 18 miesiąca życia. To doskonała propozycja dla rodziców, którzy zastanawiają się, jak nauczyć dziecko czytać

Jak nauczyć dziecko liter?

Na czym polega? To proste! Dzięki pokazywaniu dziecku obrazków z prostymi wyrazami, które są na ilustracjach, dziecko nie tyle uczy się czytać, co zapamiętuje słowo na obrazku i łączy je z ilustracją. Można zakupić gotowy zestaw kart do nauki czytania lub zrobić je samemu z bloku technicznego i obrazków z gazet. Można też na kartach przykleić zdjęcia mamy, taty, babci i opisać je odpowiednio. Pamiętaj tylko, aby pismo było wyraźne, a litery były do siebie podobne. Zobacz nasze karty do nauki czytania globalnego.

Czytanie a nauka liter u dzieci

Jeśli zastanawiasz się, jak uczyć dziecko literek, zwróć także uwagę na to, czy nauka literek i czytania może zastąpić czytanie dziecku? Absolutnie nie. Powinniśmy czytać dzieciom jak najczęściej, aby pobudzać ich wyobraźnię. Pamiętajmy również, aby nie skupić się całkowicie na nauce czytania, zapominając o innych zajęciach z dzieckiem. Bardzo ważne w tym wieku są również zajęcia manualne. Jeżeli zaaranżujesz ciekawą zabawę z literkami, Twojemu dziecku na pewno się nie znudzi.